Dziś jest --, godzina :.               UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY "PIĄTKA" MIŃSK MAZOWIECKI
UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY "PIĄTKA" MIŃSK MAZOWIECKI

Odżywianie

 

Podstawowe zalecenia żywieniowe


1. RÓŻNORODNOŚĆ


Aby zapewnić młodemu organizmowi stały dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych należy stosować dietę zróżnicowaną, bogatą we wszelkie dostępne kategorie produktów.


2. STAŁA PORA I CZĘSTOTLIWOŚĆ POSIŁKÓW


Aby zachować wysoki poziom energii przez cały dzień, należy jadać przynajmniej 4 posiłki, najlepiej o stałych porach, rozłożone równomiernie w ciągu dnia. Nie wolno zapominać o śniadaniu, które powinno dostarczać około 20% dziennej wartości kalorycznej. Kolejne posiłki odpowiednio: II  śniadanie - 10%, obiad - 40%, kolacja - 20%.


3. NABIAŁ


Mleko, sery, jogurty i kefiry (o średniej zawartości tłuszczu) zapewniają młodemu organizmowi odpowiednią podaż wapnia, a ponadto są dobrym źródłem pełnowartościowego białka oraz witamin B2 i B12. Nabiał powinien być spożywany dwa, a nawet trzy razy dziennie.


4. MIĘSO I RYBY


Mięso i ryby powinny stanowić główne źródło białka w diecie młodych sportowców.  Z mięs należy wybierać gatunki o umiarkowanej zawartości tłuszczu, takie jak drób (kurczaki i indyki) czy cielęcina. Warto także wzbogacić dietę o większą ilość ryb, które powinny być jadane nawet 3-4 razy w tygodniu.


5. PRODUKTY ZBOŻOWE


Ze względu na duże zapotrzebowanie na energię młodzież uprawiająca sport powinna spożywać znaczne ilości produktów zbożowych z pełnego przemiału, które są bogate w węglowodany, składniki mineralne, błonnik i witamin. Szczególnie polecane jest razowe pieczywo, płatki owsiane oraz wszelkiego rodzaju gruboziarniste kasze.


6. INNE ŹRÓDŁA ZDROWYCH WĘGLOWODANÓW


Oprócz produktów zbożowych dobrym źródłem dających energię węglowodanów są ziemniaki, ryż, owoce świeże i suszone, miód oraz niskosłodzone przetwory owocowe.


7. OWOCE I WARZYWA


Warzywa i owoce to produkty, które na stole sportowca powinny pojawiać się codziennie i przy każdym posiłku. Młody człowiek powinien spożywać nawet do 1,2 kg warzyw i owoców dziennie. Owoce, warzywa i soki, podane w atrakcyjnej formie mogą z powodzeniem zastąpić dzieciom niezdrowe przekąski.


8. TŁUSZCZE


Tłuszcze są ważnym elementem diety, umożliwiającym organizmowi odpowiednie gospodarowanie pozostałymi składnikami odżywczymi. Należy pamiętać aby spożywane tłuszcze pochodziły w większości ze źródeł roślinnych.


9. CUKIER


Nadmiar spożywanego cukru jest obecnie jednym z największych problemów żywienia dzieci. Wiele produktów na pierwszy rzut oka wyglądających na zdrowe zawiera cukier w dużych ilościach (np. wody smakowe, słodzone soki, płatki śniadaniowe). Warto czytać etykiety i skład produktów, aby móc lepiej dobierać przekąski serwowane dzieciom. Słodycze i słodzone napoje należy zastępować owocami, miodem i wodą naturalną.


10. ŚMIECIOWE JEDZENIE


Młody organizm, domagający się większych dawek energii, jest narażony na uleganie pokusom śmieciowego jedzenia. Można próbować ograniczyć korzystanie z oferty tzw. fastfoodów oraz podjadania niezdrowych przekąsek jak chipsy, czy słodycze, zapewniając dziecku w zamian przygotowane wcześniej, łatwe do spożycia produkty owocowo-warzywne (mieszanki orzechowe, owoce suszone i w cząstkach, porcjowane warzywa).

 

  • Partnerzy

     

     

     

     
    Szkoła podstawowa imienia Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
Do góry